Obsah článku
- U koho sa vykytuje endometrióza ?
- Delenie endometriózy podľa miesta výskytu:
- Ako vyzerajú ložiská endometriózy ?
- Aké sú príznaky spojené s endometriózou ?
- Ako sa diagnostikuje endometrióza ?
- Ako prebieha liečba endometriózy ?
Endometrióza – ochorenie pri ktorom sa sliznica maternice ( endometrium ) nachádza mimo dutiny maternice. Ložiská endometriózy sú ovplyvnené v rámci menštruácie hormonálnym zmenám, a zároveň ako endometrium v maternici tiež prejde zmenami vrátane menštruačného cyklu. Krvácanie môže viesť k vzniku menších cýst ktoré sú vyplnené krvou a v okolí ako obrana okolitého tkaniva vznikajú zrasty, čo vo finálnom dôsledku spôsobuje bolesti.
U koho sa vykytuje endometrióza ?
Endometrióza je chronické, ale benígne ( nezhubné ochorenie ). Výskyt tohto ochorenia je celkom vysoký, najmä u žien ktoré ešte stále majú menštruačný cyklus ( sú v reprodukčnom veku ) . Endometrióza postihuje zhruba 10 – 20 % žien.
Delenie endometriózy podľa miesta výskytu:
- Endomtrióza vonkajších genitálií – ložiská sa môžu nachádzať na stenách močového mechúra, čriev a v okolí pooperačných jaziev.
- Genitálna endometrióza – ložiská sa nachádzajú vo vnútri alebo mimo maternice ( vajíčkovody, vaječníky atď. )
Zvyčajne sa endometrióza vyskytuje na peritoneu ( membrána ktorá prekrýva malú panvu ), vaječníkoch, vajíčkovodoch, povrchu maternice, väzoch maternice, medzi konečníkom a pošvou ( rekovaginálna bránica ), v menšej miere sa vyskytuje na stenách močového mechúra alebo čreva.
Ako vyzerajú ložiská endometriózy ?
Vyzerajú ako tmavomodré, hnedé až čierne fľaky rôznych veľkostí, na vaječníkoch zvyčajne vytvárajú tzv. čokoáladové cysty – dutiny vyplnené čiernou krvou. V závislosti od veľkosti ložiska a hustoty sa stanoví štádium ochorenia.
Príčina vzniku endometriózy nie je známa. Existuje niekoľko teórií – napr. počas menštruácie u žien sa môže dostať niekoľko kúskov sliznice maternice do brušnej dutiny cez vajíčkovody kde sa uchytia, napr. na čreve.
Aké sú príznaky spojené s endometriózou ?
- poruchy menštruačného cyklu
- bolesti pri pohlavnom sytku ( dyspareunia)
- bolesti v oblasti malej panvy ( pelvic pain )
- bolesť pri menštruačnom cykle ( dysmenorea)
- poruchy plodnosti ( infertilita, sterilita )
Ako sa diagnostikuje endometrióza ?
- diagnostika ultrazvukom ( čokoládová cysta na vaječníku )
- dôkladná anamnéza ( poruchy plodnosti, bolesti )
- laboratórne vyšetrenia ( stanovenie nádorového markera CA 125, C – reaktívneho proteínu, sedimentácie červených krviniek )
- diagnostická laparoskopia ( zobrazenie ložísk endometriózy s odberom vzorky ktoré sa pošlú na histologické vyšetrenie
- gynekologické vyšetrenie ( zhrubnutie niektorých časti genitálií )
Ako prebieha liečba endometriózy ?
- operačná liečba – kedy sa odstránia hlavné ložiská endometriózy laserom alebo koaguláciou ( laparotomaticky alebo laparoskopicky ), odstránenie cýst
Liečba enometriózy závisí okrem štádia ochorenia ( miesto ložísk, veľkosť ), ale závisí od životosprávy a životného štýlu jednotlivých pacientiek. Berú sa do úvahy kritéria ako závažnosť, vek alebo túžba po dieťati.