Menštruácia – čo to je a ako prebieha?

Obsah článku

Menštruačný cyklus

Menštruácia je periodické krvácanie z maternicovej dutiny, ktoré je spôsobené čiastočným oddelením sliznice. Dĺžka cyklu – čiže čas od začiatku jedného krvácania do nasledujúceho krvácania je zvyčajne 28 dní. Dĺžka cyklu je však u všetkých žien iná a pohybuje sa medzi 24 – 35 dňami. Menštruácia zvyčajne trvá 3 – 5 dní, u niektorých žien menštruácia trvá aj 1 – 8 dní. Priemerná strata krvi je 50 – 100 ml (približne 4 kongestívne vložky denne).

Aké sú fázy menštruačného cyklu ?

  • Menštruácia (cyklus 1-5 dní) – oddelenie sliznice maternicovej dutiny, po ktorom nasleduje vaginálne krvácanie
  • Proliferatívna fáza (fáza folikulov) (cyklus 6. -11. ) – takzvaný dominantný folikul v zrelom vaječníku, regenerácia sliznice maternice
  • Ovulácia (12. – 14. deň cyklu) – dominantný folikul praskne a vajíčko sa vypustí do vajíčkovodu
  • Sekrečná fáza (luteálna fáza) (12. – 28. deň cyklu) – prasknutý folikul sa transformuje na takzvané folikulárne žlté teliesko a pripravuje endometrium na príjem oplodneného vajíčka, ktoré sa cez vajíčkovod dostane do dutiny maternice.

Čo je to ovulácia ?

Ovulácia je proces pravidelného uvoľňovania zrelých vajíčok, ktoré je možné oplodniť. Je riadená hormónmi hypofýza. To stimuluje vaječníky k dozrievaniu každý mesiac. Ovulácia nastáva približne uprostred menštruačného cyklu (13. – 15. deň). Vajíčko sa nachádza v malom „močovom mechúre“, takzvanom folikule. Vaječníky majú po narodení približne 1,5 – 2 miliónov folikulov. Iba asi 400 z nich však sa dozreje a uvoľní sa z nich zrelé vajíčko. Ostatné zmiznú.

V samotnom menštruačnom cykle typ folikulu (Graafov folikul) dozrieva a rastie pod vplyvom hormónov LH a FSH. Počas procesu ovulácie sa vajíčko uvoľní a ďalej prechádza vajíčkovodom do maternice, kde je počas oplodnenia ovulované. Folikul sa zmení na žlté teliesko a produkuje hormón progesterón.

Ak sa oplodnenie neuskutoční, žlté teliesko zmizne a nastáva menštruácia. Na vaječníku zostane malá jazva. Ak dôjde k oplodneniu vajíčka, teliesko bude až do tretieho mesiaca tehotenstva pokračovať v produkcii vlastného hormónu progesterónu. Tu jeho funkciu preberie placenta.

Hormóny

Ženské pohlavné hormóny sú progesterón a estrogén, ktoré sa produkujú hlavne vo vaječníkoch. V ženskom tele dochádza k tvorbe androgénov, ale len vo veľmi malom množstve. Hypofýza produkuje niektoré hormóny, ktoré ovplyvňujú aj zmeny v ženskom tele.

Druhy hormónov:

  • Gestagény ( progesterón ) – tvoria sa hlavne v žltom teliesku vaječníkov a najmenšie množstvo je tvorené v nadobličkách. Po tehotenstve sú vo veľkom množstve tvorené placentou. Základnou úlohou je pripraviť organizmus na tehotenstvo a udržať organizmus.
  • Androgény ( androstereón, testosterón ) – Podieľajú sa na vývoji vonkajších genitálií a pôsobia na libido. Ovplyvňujú rast ochlpenia na ohanbí a podpazuší.
  • Estrogény ( estrón, estradiol ) – k ich tvorbe dochádza prevažne vo vaječníkoch, placente a v menšej miere v nadobličkách. Úlohou estrogénu je rozvíjať a udržiavať ženské pohlavné orgány. Vďaka ich účinkom sa počas dospievania zväčšuje maternica, vajíčkovody a pošva a prsníky začínajú rásť. Vedú tiež k typickému rozloženiu tuku v bokoch a stehnách žien.

Medzi ďalšie hormóny, ktoré pôsobia u žien, patria hormóny hypofýzy (žľazy v mozgu). Tie obsahujú:

  • Luteinizačný hormón (LH) – Vyrába sa v hypofýze. Spôsobuje produkciu ovariálnych hormónov estrogénu a progesterónu, vyvoláva ovuláciu a tvorbu žltého telieska.
  • Hormón stimulujúci folikuly (FSH) – Tvorí sa v hypofýze. Pôsobí na dozrievanie vaječníkových folikulov a výsledných hormónov – estrogénu a progesterónu.
  • Prolaktín – vylučuje sa do krvi hypofýzou. Je zodpovedný za zmeny prsníkov počas dojčenia a tvorbu mlieka, takzvané obdobie laktácie. Zvýšené hladiny sú častou príčinou menštruácie a neplodnosti.

Hygiena počas menštruácie

Počas menštruácie je potrebné dbať na zlepšenie osobnej hygieny. Na pravidelné kúpanie je samozrejme rozumné používať mydlo alebo gél na intímnu hygienu alebo len čistú vodu (kúpeľ sa neodporúča). Pohlavný styk je možný, ale sa neodporúča, pretože sa zvyšuje riziko napadnutia patogénnych mikroorganizmov počas menštruácie (maternica, vajíčkovody).

Poruchy menštruačného cyklu

Menštruáciu riadi veľa faktorov, ako je mozgová kôra, hypotalamus, vonkajšie a vnútorné prostredie atď. Zničenie jedného z nich vedie aj k poruchám menštruačného cyklu. Poruchy menštruácie sú jedným z najčastejších dôvodov, prečo ženy chodia na gynekologické kliniky.