Obsah článku
Pre menopauzu je charakteristická nepravidelná menštruácia, postupný pokles hladiny pohlavných hormónov a hormonálna nerovnováha. V tomto období dôjde k poslednej menštruácii v živote ženy.
- Premenopauza – obdobie ktoré predcháza menopauzu
- Menopauza – posledná menštruácia, v dôsledku straty aktivity hormónov vaječníkov, menštruácia trvale zmizne
- Perimenopauza – pre-menopauza do jedného roka po menopauze
- Postmenopauza – obdobie zlyhania postmenopauzálnych ovariálnych funkcií začínajúce jeden rok po menopauze
Počas menopauzy má väčšina žien (70 – 80%) špecifické ťažkosti, niekedy niekoľko rokov pred poslednou menštruáciou, niekedy však po poslednej menštruácii. Môžu trvať mnoho rokov. Tvoria sa v dôsledku hormonálnych zmien, najmä v dôsledku redukcie pohlavného hormónu estrogénu. Tieto ťažkosti môžeme rozdeliť do troch kategórií:
- Menopauzálny syndróm – návaly horúčavy, potenie, depresie, podráždenosť atď.
- Metabolický postmenopauzálny syndróm – zmeny metabolizmu tukov a kostí (zvyšuje sa riziko kardiovaskulárnych ochorení a osteoporózy).
- Postmenopauzálny organický syndróm – zmeny v niektorých orgánoch spojené s problémami s močovým systémom, stenčenie kože, suchá vagína atď.
Hormonálna substitučná liečba
Aj keď je menopauza fyziologický proces, nedostatok estrogénu môže spôsobiť ženám problémy, a tým znížiť kvalitu ich života. V neposlednom rade môže spôsobiť trvalé a nezvratné poškodenie organizmu. Preto sa odporúča používať takzvanú hormonálnu substitučnú liečbu – podávanie estrogénu, progesterónu, SERM (selektívny modulátor estrogénových receptorov), SEEM (selektívny modulátor estrogénových enzýmov). To výrazne znižuje intenzitu a frekvenciu príznakov – potenie, návaly horúčavy, depresie, problémy so srdcom, močovým systémom, suchosť pošvy, osteoporóza atď.
Nehormonálna liečba v klimaktériu
- Fytoestrogény – rastlinné látky so štruktúrou a funkciou podobné estradiolu, ako je kukurica, slnečnica, repkový olej, sója, fazuľa, jahody a maliny.
- Správna výživa – dbať na dostatok vápnika a vitamínu D v strave
- Fyzická aktivita – aeróbne cvičenie, ako napríklad rýchla chôdza, jóga, pilates, ľahký aerobik atď.