Obsah článku
- Čo je príčinou zápalu močových ciest?
- Aké sú príznaky zápalu močových ciest?
- Čo pomáha na zápal močových ciest?
- Liečba zápalu močových ciest
Zápal močových ciest si zvyčajne všimneme ako nepríjemnú bolesť pri močení. Ak sa neobjaví iba jednorazovo, je potrebné ju čo najskôr riešiť, aby neprerástla do väčších problémov.
Čo je príčinou zápalu močových ciest?
Príčinou zápalu močových ciest sú baktérie, ktoré preniknú z vonkajšieho prostredia cez močovú rúru až do močového mechúra.
Najčastejšie ide o baktérie z vlastného konečníka, alebo o baktérie zanesené pri pohlavnom styku, teda od partnera. V týchto prípadoch sa rozvinie zápal alebo infekcia skôr u žien, ako u mužov, pretože majú kratšiu močovú rúru a navyše nosievajú tesnejšiu spodnú bielizeň, ktorá baktérie prenáša obtieraním sa o konečník.
Jednou z príčin môže byť aj nedostatočný príjem tekutín, pretože ak by sme dôsledne dodržiavali pitný režim, menšie infekcie by sa z mechúra prirodzene vyplavili.
Ďalšou príčinou môže byť deformácia močovej rúry, ktorá spôsobuje, že moč dostatočne neodteká, v niektorých miestach močovodu stagnuje a množia sa v ňom baktérie. Za deformáciu môže byť zodpovedná napríklad zväčšená prostata u mužov, rôzne cysty a nádory.
Baktérie sa usadia v močovom mechúre plnom moču, teda odpadových látok, ktoré tvoria ideálny priestor pre ich množenie. Premnožené baktérie následne vyvolávajú nepríjemné príznaky.
Aké sú príznaky zápalu močových ciest?
Medzi najčastejšie príznaky zápalu močových ciest patrí:
- časté nutkanie na močenie, pričom vylúčime iba malé množstvo moču,
- bolesti pri močení, ktoré sa môžu podobať aj na pálenie, pichanie alebo rezanie,
- ružový moč, červený moč, alebo viditeľné pramienky krvi v moči,
- ak ide o zápal horných močových ciest a obličiek, objaví sa horúčka, bolesti brucha a chrbta, bolesti bedier, slabosť, únava, zakalený a zapáchajúci moč.
Čo pomáha na zápal močových ciest?
Základom pevného zdravia je aj v tomto prípade prevencia. Čo môžete urobiť?
- nezadržiavajte dlho moč, radšej navštívte toaletu častejšie,
- pite veľa vody a nesladených nápojov, optimálne jeden liter ráno, jeden liter popoludní a pol litra večer – v malých dávkach a postupne,
- noste spodné prádlo z kvalitnej bavlny,
- dodržiavajte hygienu pri sexuálnom styku, po styku sa v ideálnom prípade vymočte a osprchujte,
- po stolici sa utierajte správnym smerom – od močovej trubice ku konečníku a nie naopak,
- na umývanie intímnych oblastí nepoužívajte parfumované sprchové gély.
Ak sa objavia prvé príznaky – mierny diskomfort pri močení, jemné bolesti a pálenie, alebo častejšie nutkanie na močenie, môžete liečbu začať ihneď doma pitím urologického čaju. Pokiaľ uprednostňujete pred zmesou bylín ich konkrétne druhy, siahnite po prasličke roľnej, z ktorej si môžete pripraviť aj sedací kúpeľ, po lipkavcovi pravom alebo breze previsnutej.
Z voľnopredajných výživových doplnkov si vyberajte tie, ktoré obsahujú výťažky z brusníc. Môžete si dopriať aj samotné brusnice v sušenej alebo zaváranej forme, no v takejto podobe obsahujú aj veľké množstvo cukru, ktorý zápal podporuje.
Muži so zväčšenou prostatou môžu užívať vŕbovku malokvetú, ako aj všetky ostatné vyššie uvedené metódy a prípravky.
Liečba zápalu močových ciest
Ak vám žiadne babské recepty nepomôžu a ani po dvoch dňoch necítite ani miernu úľavu, je nutné absolvovať vyšetrenie u lekára.
Liečba akútneho zápalu močových ciest spočíva najmä v predpísaní antibiotík. Zlepšenie by ste mali pocítiť do troch dní. Pokiaľ sa to nestane, lekár nasadí iný typ lieku. Okrem tabletiek je dôležitý aj pokojový režim, teda vyhýbanie sa námahe a práci. Pri užívaní antibiotík je vhodné zároveň užívať probiotiká, kvôli zachovaniu vnútornej rovnováhy tráviaceho systému. Samozrejmosťou je pitie veľkého množstva nesladených tekutín.
V prípade chronického zápalu, teda často sa opakujúceho zápalu, môže byť taktiež nasadená liečba v podobe antibiotík. Lekári ich menia podľa toho, aké baktérie na základe sterov z postihnutej oblasti objavia. Okrem toho je možné zamerať sa na imunomodulačnú liečbu. Ako názov napovedá, mení a posilňuje našu imunitu. Robí to prostredníctvom liekov, ktoré obsahujú usmrtené telá baktérií. Ľudské telo sa ich v tejto veľmi slabej forme učí samostatne odstraňovať a tým si buduje imunitu prirodzeným spôsobom.
Inovatívnou formou liečby chronického zápalu močových ciest je laserové ošetrenie vagíny a močových ciest. V intímnych oblastiach sa kvôli procesu starnutia objavujú infekcie čoraz častejšie. Je za to zodpovedné zníženie obranyschopnosti slizníc. Ide o bezbolestnú liečbu pomocou laserových lúčov a špeciálnych zrkadiel, vďaka ktorým je možné ich zamerať na správne miesta. Dochádza tak k “omladeniu” slizníc, k remodelácii kolagénu väzivového aparátu a k zlepšeniu prekrvenia pošvy a močovej rúry. Na rozdiel od hormonálnej liečby a liečby antibiotikami, sa v tomto prípade dámy nestretávajú s nepríjemnými vedľajšími účinkami.